- A külső források nem sorolják fel az összes indulót, és ezt nem is várhatjuk el. Ami a mi számunkra érdekes, mert azzal foglalkozunk, az a dologról beszámolók számára nem annyira. Ezáltal a közönség általában csak az írásban kiemelt munkákat nézi meg és pontozza.
- A versenyben résztvevő pályázók igénybe veszik baráti és közösségi kapcsolatuka a pályamű felpontozásának érdekében. Fórumok, chatek, stb. Ez természetes viselkedési forma. Pédául egy vizsga előtt is minden ismerőst arra kérünk, hogy drukkoljón nekünk. És akkor még a vizsgákon való súgást nem is említettem.
- A versenyben résztvevők felértékelik saját és leértékelik mások pályamunkáit. Ez konkrétan csalás. Ez ellen bevethet egy félintelligens mesterséges intelligencia vagy a saját felfogóképességünk.
- A pontozások nem objektíven történnek. Erős befolyásoló hatása van az aktuális állás szavazás előtti mutatásának. Amennyiben egy adott munka értékelése 7 pontot áll, az emberek +- 1, maximum 2 pont környékén szavaznak rá. Tehát 5 és 9 pont közott fog kapni az oldal, és emiatt jelentős elmozdulásra nem sok eshetőség van. Magyarán "sodor az ár" szindróma. Kivétel ez alól a harmadik pontban is említett dolog.
- Persze lehet az előzetes betekintésnek néha ellentétes következménye is. Amikor valaki azt látja, hogy egy általa rossznak ítélt munka 9 ponton áll, akkor nem hezitál, hanem egy pontot ad rá, hogy elmozdítsa. Ez nem jelenti azt, hogy nulla szavazatnál egy pontot adna rá, csak a véleményének erős pontozással tud igazán hangot adni. Ez is természetes.
Az 50%:50% (látogatók:zsűritagok) típusú súlyozás a fentiekben leírt okok miatt nem feltétlenül reprezentatív mintát biztosít. A 70%:30% súlyozás talán jobban megjelenítené a valós véleményeket, bár a nem egyenlőségen alapú súlyozás eredményezheti a szavazási hajlandóság csökkenését is. Nem szeretünk egyenlőtlen pozicióból startolni. Inkább nem vágunk bele valamibe.
Amennyiben azt is figyelembe veszem, hogy a zsűriben szintén emberek foglalnak helyet, még akár jó is lehet a fele-fele arány. Egyrészt a zsűri tud ellenpontozni, másrészt a zsűriben is előfordulhat a nem véleményt tükröző, hanem "büntető" vagy "jutalmazó" szavazat.
A fentieknek egy a tanúsága. Vélhetően a következő versenynél nem lesz előre tudható a verseny állása. Bár erről a szavazók tájékoztathatják egymást privát csatornákon is. Ezt még meg kell fontolni.
A jelenlegi versenyben ezen nem akarok változtatni. Mindenki számára egyforma lehetőségeket kell biztosítani a betekintésre és a szavazás egyéb körülményeire vonatkozóan. Már sokan leadták a szavazatukat az 50%:50% súlyozással, és ők már a szavazás előtt is tisztában voltak a pályázatok éppen aktuális értékelésével.
Az azonos körülmények pedig mindenkinek járnak.